Wyposażenie łazienki dla osób starszych - jak zapewnić im bezpieczeństwo

Wyposażenie łazienki dla osób starszych – jak zapewnić im bezpieczeństwo?

Starość niezaprzeczalnie wiąże się z pogorszeniem kondycji i ograniczeniem sprawności fizycznej. W takiej sytuacji konieczne staje się usunięcie jak największej ilości barier architektonicznych, by osoby niepełnosprawne czy seniorzy mogli samodzielnie funkcjonować. Dotyczy to również łazienek, czy toalet w domach i mieszkaniach, w których mieszkają seniorzy. Jak powinna wyglądać łazienka dla seniora? W jaki sposób ułatwić korzystanie z łazienki i toalety osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się? Podpowiadamy sprawdzone aranżacje łazienek dla osób starszych.

Kabina prysznicowa czy wanna?

Wybierając wyposażenie łazienki dla seniora warto pamiętać, że na ogół to prysznic będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku osób starszych wchodzenie do wysokiej wanny może być znacznie utrudnione, co obniża komfort korzystania z łazienki. Prysznic to również doskonałe rozwiązanie, jeśli aranżowana ma być mała łazienka dla starszej osoby.

Dla seniorów warto więc urządzić łazienkę z prysznicem, wyposażając go dodatkowo w system walk-in, dzięki czemu osoby starsze i niepełnosprawne bez problemu będą mogły skorzystać z kąpieli. Kabiny prysznicowe dla osób starszych powinny być również wyposażone w odpływ punktowy lub liniowy, ważny zwłaszcza dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Osoby w podeszłym wieku docenią także z pewnością niski brodzik, dzięki któremu nie będą one miały trudności z wejściem do środka. Doskonałym rozwiązaniem w łazience dla niepełnosprawnych będzie siedzisko prysznicowe, kąpielowa mata antypoślizgowa oraz uchwyty i poręcze, umożliwiające komfortowe korzystanie z łazienki.

www.lazienkiabc.pl

Miska WC i pozostała armatura łazienkowa

Łazienka dla osób starszych nie będzie różnić się od typowej łazienki pod względem misek WC. Jednak sedes dla niepełnosprawnych i osób starszych powinien mieć nieco większy rozmiar. Tutaj też warto zadbać o odpowiednie pomoce dla seniora. Będą to przede wszystkich zamontowane w pobliżu uchwyty, które pomogą seniorowi bezpiecznie wstawać i siadać na sedesie. Osoba starsza nie powinna mieć również trudności z sięgnięciem po papier toaletowy, o co warto zadbać, kompletując wyposażenie łazienki dla osób starszych.

Podwieszane WC powinno być w tym przypadku umieszczone na wysokości ok. 50 cm. Łazienki dla osób niepełnosprawnych planuje się również tak, by odległość WC od ściany wynosiła ok. 80 cm. Niezwykle pomocne mogą być również nakładki na sedes, wyposażone w specjalne uchwyty.

Pozostałe wyposażenie łazienki dla osób starszych

Dodatkowe wyposażenie łazienek dla osób mających problemy z poruszaniem się, to m.in. baterie, których wybór warto dopasować do potrzeb seniora lub osoby niepełnosprawnej. W tym przypadku doskonale sprawdzi się np. bateria termostatyczna. Takie rozwiązanie stanowi nie tylko duże udogodnienie, ale również chroni seniora przed oparzeniem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą również baterie jednouchwytowe, ułatwiające regulacje wody.

W łazience warto także zadbać o antypoślizgowe płytki. W przeciwnym wypadku starsza osoba może poślizgnąć się, narażając na nieprzyjemny uraz. Nowoczesnym, a zarazem niezwykle przydatnym rozwiązaniem rozwiązaniem, będzie też lustro z możliwością regulacji kąta nachylenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − dziewięć =